Konverents leidis aset Praha lossis. Foto: Pexels.com
Juuni esimeses pooles toimus Prahas vaimse tervise konverents “Uued vaimse tervise ravimeetodid: Tšehhi kui EL-i liider?”, mille peateemadeks olid ühiskonna vastupanuvõime suurendamine ja sõjatraumadega toimetulek.
07.07.25
PsychedelicsEurope ja Tšehhi MTÜ PSYRES korraldatud konverentsi eesmärgiks oli tuua kokku juhtivad teadlased ja eksperdid poliitikakujundajate ja täitevvõimu esindajatega Euroopast ning riiklikul tasandil.
Suur osa programmist oli pühendatud just psühhedeelikumide potentsiaalile vaimse tervise vallas. Psühhedeelikumidega toetatud teraapia võimalustele aidata PTSH-ga sõjaveterane pühendati pikk arutelu, mida vedas Rick Doblin organisatsioonist MAPS. Samuti keskenduti palju psühhedeelikumide kättesaadavusele, tuues esile nii teadusuuringute tulemusi kui ka seadusandlikke ja rahastusalaseid väljakutseid psühhedeelikumidega toetatud teraapia laiemaks rakendamiseks.
Kohtumisel arutati ka Tšehhi võimalusi asuda Euroopa Liidus uute vaimse tervise ravimeetodite vallas juhtpositsioonile ning keskenduti ka ühiskonna vaimse vastupanuvõime suurendamisele. Konverents toimus vaid loetud päevad pärast seda, kui sai selgeks, et Tšehhi parlament valmistub legaliseerima psilotsübiini meditsiinilist kasutamist.
SA TAIP vahendab järgnevalt Psychedelic Alpha asutaja ja toimetaja Josh Hardmani mõtteid konverentsilt.
Suure osa konverentsipäeva esimesest poolest hõlmas Ukraina sõja teema ja arutelu selle üle, kuidas Tšehhi saaks aidata vaimse tervise häiretega inimesi. Kuulda sai kõnelejaid NATO-st, Tšehhi kaitseväest, Tšehhi parlamendist, Ukraina terviseministri asetäitjat Edem Adamanovit, Heal Ukraine Trauma esindajat Oksana Gryshchenkot ja paljusid teisi.
Tšehhi valitsuse Ukraina ülesehituse eriesindaja Tomáš Kopečný rääkis oma visiidist Superhumans Centerisse Vynnyky linnas. Tegemist on rehabilitatsioonikeskusega, kus ravitakse inimesi, kes on pärast Venemaa 2022. aasta sissetungi kaotanud jäsemeid või saanud muid elumuutvaid vigastusi. Kopečný ütles, et on aeg keskenduda ka inimeste vaimse tervise taastamisele.
Kuigi Tšehhil on ambitsioon aidata Ukrainat, rõhutas diplomaat Petr Kolář, endine suursaadik Venemaal ja USA-s, et Tšehhil tuleb tähelepanu pöörata ka enda inimeste vaimsele vastupidavusele.
Hiljem samal päeval ütles Heal Ukraine Trauma esindaja Oksana Gryshchenko, et vaimse tervise innovaatilise ravi toetamine Ukrainas ei ole tingimata ühepoolse kasuga tegevus, vaid pakub vastastikuseid õppimisvõimalusi. Tema sõnul on kohalike terapeutidega suhelnud väliseksperdid sageli nende kogemustest üllatunud ja õppinud midagi uut teraapiaviisidest, mis on ukrainlasi juba aidanud. Gryshchenko tuletas publikule meelde, et Ukrainas vajab psühhedeelikumide uurimine ja kasutuselevõtt seadusandlikke muudatusi, sest praegune narkootiliste ainete seadus seda veel ei võimalda.
Samas arutelupaneelis rõhutas Ukraina terviseministri asetäitja Edem Adamanov, et tema ministeerium saab uute vaimse tervise ravimeetodite puhul teha kahte olulist asja: tagada neile ligipääsetavus ja suunata ressursse. Ta tõi näiteks selle, kuidas tema meeskond tegeles perearstide vaimse tervisealase teadlikkuse tõstmisega, et parandada suunamisi spetsialistide juurde.
Adamanov rõhutas vaimse tervise sekkumiste puhul skaleeritavuse ja taskukohasuse olulisust, et sekkumistel tekiks järjepidevus läbi aastate. Gryshchenko nõustus skaleeritavuse osas, tuues üheks lahenduseks grupiteraapia kasutamise võimaluse psühhedeelikumidega töötamisel. Ta lisas, et just rahuajal on tark investeerida uutesse teraapiatesse – mitte siis, kui sul on täiemahuline sissetung juba ukse ees.
Päeva teises pooles arutati ettekannete ja paneeldiskussioonide käigus praktilisemaid aspekte seoses psühhedeelikumide kättesaadavuse loomisega Tšehhis ja kogu Euroopas. Käsitleti käsitleti hüvitamist, seadusandlust ning filantroopia rolli.
Üks eriti huvitav paneel tõi kokku neli eksperti, kes arutasid, kuidas Tšehhi tervisekindlustuse rahastajad on suhtunud sellistesse ravimitesse nagu Spravato (ravim raske depressiooni raviks, mis kasutab esketamiini), ja kuidas rahastajad võiks suhtuda psühhedeelikumidega toetatud teraapiate rahastamisse.
Aleš Tichopád, kes juhib Prahas Tšehhi Tehnikaülikooli juures vaimse tervise ravimeetodeid uurivat CzechHTA projekti, selgitas, kuidas ravim Spravato (depressiooniravi, mis sisaldab esketamiini) sai Tšehhis haigekassa poolt hüvitatavaks. Selle taga oli ekspertide ja erialaliitude (nagu Tšehhi Arstide Liit) aktiivne osalemine ning teiste riikide (näiteks Saksamaa, Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa) kogemuste arvestamine.
Eriti tähtis oli Tichopádi sõnul leping ravimifirma ja haigekassa vahel, kus lepiti kokku maksimaalses tasumääras. Tichopádi sõnul aitas see piirhind hoida kulud kontrolli all ning tegelikus kasutuses osutus ravim kulutõhusamaks, kui esialgu mudelites prognoositi. Ta lisas, et Tšehhi ravimiamet nägi Spravatos olulist väärtust, kuna see aitas täita tõsise ravivajadusega valdkonnas olemasoleva tühimiku ning tõi patsientidele märgatavat kasu.
Mitmed kohalolnud tundsid muret selle üle, et farmaatsiaettevõtetel ei ole pruugi olla huvi tuua psühhedeelseid ravimeetodeid turule tšehhisuurustes riikides, arvestades suhteliselt väikest turumahtu. Seetõttu loodetakse leida teisi juurdepääsuvõimalusi, mis ei sõltu sellest, et sponsor või tootja hangiks ravimile müügiloa.
Psychedelic Alpha asutaja ja toimetaja Josh Hardman küsib lõpuks: nagu ollakse näinud ka teistes riikides ja piirkondades, kus on püütud farmaatsiatööstuse mudelist mööda minna, muutub hüvitamine ühel hetkel siiski keskseks küsimuseks. Kui puudub sponsor või tootja, siis kelle õlgadel on vastutus koguda tervisemajanduslikke andmeid ning mõjutada rahastajaid? Samuti, kas tervisekindlustuse rahastajad ja ametiasutused on valmis katma innovaatilisi ravimeid ja psühhedeelikumidega toetatud teraapiavorme ilma ametliku müügiloata?
Vaata möödunud konverentsi päevakava: https://www.mentalhealthprague.eu/agenda
Tutvu lähemalt Psychedelic Alphaga: https://psychedelicalpha.com/