Juhtivuurija Robert Schoevers (UCMG) psühhedeelse toega teraapia seansil.
Juhtivuurija Robert Schoevers (UCMG) psühhedeelse toega teraapia seansil.

Juhtivuurija Robert Schoevers (UCMG) psühhedeelse toega teraapia seansil. Foto: University Medical Centre Groningen

Euroopa Liit rahastab 6,5 miljoni euroga esmakordselt psühhedeelse toega teraapia uuringut

Euroopa Liit rahastab 6,5 miljoni euroga esmakordselt psühhedeelse toega teraapia uuringut

Euroopa Liit on eraldanud esmakordselt ajaloos grandi psühhedeelse toega teraapia teadustööks. Projekt PsyPal, mida rahastati 6,5 miljoni euroga, asub uurima, kas psilotsübiini-toega teraapia võiks leevendada psühholoogilisi vaevusi, mille all kannatavad kroonilise ravimatu haigusega diagnoositud patsiendid. Uuringut viib läbi 19-liikmeline rahvusvaheline konsortsium ning selles osaleb üle saja patsiendi neljas Euroopa riigis.

23.01.2024

Euroopa Liidu teaduse ja innovatsiooni rahastusprogammi Horizon Europe kaudu otsustati esimest korda ELi ajaloos toetada kliinilist teadustööd psühhedeelsete ravimitega. 6,5 miljoni euro suurune grant määrati 19 Euroopa organisatsioonist koosnevale konsortsiumile, mille tööd juhib Groningeni Ülikooli Meditsiinikeskus Hollandis (UCMG). PsyPali raames hakatakse uurima, kas psilotsübiini-toega teraapia võiks pakkuda leevendust patsientidele, kes kannatavad kroonilise ravimatuse haigusega kaasnevate ärevus- või depressioonihäirete all. Uuringu fookuses on neli kroonilist haigust: krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK), polüskleroos ehk multipleksskleroos (MS), amüotroofiline lateraalskleroos (ALS) või atüüpiline Parkinsoni tõbi (APD). Seniste uuringute põhjal kannatab selliste haigustega patsientidest  34-80% ka ärevus- või depressioonihäirete all, sõltuvalt haiguse  raskusastmest.  

Ühtekokku osaleb uuringus üle saja patsiendi, keda ravitakse neljas erinevas riigis üle Euroopa. Raviseansid toimuvad Hollandis Groningeni Ülikooli Meditsiinikeskuses, Portugalis Champalimaudi Sihtasutuses, Tšehhis Rahvuslikus Vaimse Tervise Instituudis ja Taanis Kopenhaageni Ülikoolis ning Bispebjergi haiglas. Uuringus osalejad läbivad kaks teraapiasessiooni: üks grupp läbib need platseeboga, teine psilotsübiiniga (tavapäraselt tuntud “võluseente” toimeaine). Uuring on kujundatud varasemate psilotsübiiniga tehtud teadustööde põhjal, mis on pakkunud tähelepanuväärseid tulemusi krooniliste või terminaalsete haiguste käes kannatavate patsientide depressiivse ja äreva meeleolu leevendamisel. 

Hiljutine ülevaateartikkel Nina Schimmersi ja kolleegide poolt leidis, et praeguseks on sooritatud 13 esialgset uuringut LSD ja psilotsübiini kasutamisest raskete haigustega kaasnevate psühholoogiliste probleemide raviks. Kuigi nendel uuringutel tihti puudub kontrollgrupp ja on väike valim, viitavad esialgsed tulemused lootustandvale ravitoimele ja ohutusele.

UCMG psühhiaatriaosakonna juhi Robert Schoeversi sõnul on ELi programmil Horizon Europe võtmeline roll arendamaks psühhedeelse toega teraapiat Euroopas. “On üha enam arusaamist, et psühhedeelsed ravimeetodid võivad aidata patsiente, kellele pole praegu pakkuda tõhusaid alternatiive, ja mul on ütlemata hea meel, et meid toetab nii prestiižne rahastusprogramm. See tõepoolest aitab tugevdada koostööd eri riikide teadlaste ja ka valdkondade vahel, keskendudes tõsiste ja hetkel ravile allumatute vaimse tervise häirete potentsiaalselt murrangulistele ravivõimalustele.” 

Loe lähemalt PAREA kodulehelt

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee

Sihtasutus Teraapia Arenduseks ja Innovatsiooniks Psühhedeelikumidega

info@sataip.ee